Дачники добре обізнані, що собою являє сечовина. Добриво користується високим попитом, оскільки не містить нітратів, допомагає рослинам активно рости і розвиватися. Підживлення, також має назву карбамід, є гранульованою речовиною білого кольору, що містить 46% азоту.
Добриво добре розчиняється в воді. Воно відрізняється універсальністю і безпекою, оскільки може застосовуватися на будь-якому етапі зростання культур. При отриманні сечовини в достатній кількості, рослини стають стійкими до несприятливих кліматичних умов і до грибкових захворювань.
Однак, як і всі добрива, сечовина буде корисна тільки в тому випадку, якщо правильно проводити її внесення і дотримуватися рекомендованих виробником норми. Всі ці фактори детально розписані в статті.
Як розпізнати брак у рослин азоту
Якщо азот міститься в грунті в малій кількості, це позначається на стан вирощуваних культур, через що вони повільно ростуть і розвиваються. Сечовина, склад якої містить високий рівень елемента, дає можливість виправити ситуацію.
При попаданні в грунт добриво за допомогою хімічної реакції стає джерелом вуглекислого амонію, легко засвоюється рослинами. Варто відзначити, що азот необхідний для вироблення рослинного білка у вирощуваних культур. Завдяки цьому швидко наростає зелена маса, розвивається коренева система, що в наслідок сприяє отриманню щедрих врожаїв.
Саме тому застосування сечовини є важливою складовою в процесі вирощування культур. Дефіцит азоту в ґрунті легко визначається за станом рослин.
На його брак вказують наступні ознаки:
- спостерігається пригніченість і уповільнений розвиток культури;
- листя має не характерні малі розміри, мають блідий або жовтий колір;
- завчасно починають обсипатися листя;
- слабкість, тонкість, уповільнений розвиток і низька розгалуження пагонів;
- низька розгалуження пагонів;
- рослини мають меншу кількість нирок в порівнянні зі звичайним станом.
При появі будь-якого з вищезазначених ознак варто без зволікань удобрити грунт, дотримуючись норм внесення сечовини.
Ознаки надлишку азоту
Перенасичення грунту сечовиною також не кращим чином позначається на стані культур.
Надлишок азоту в грунті можна визначити по ряду таких ознак:
- проявляється загальмованості розвитку рослин на різних вегетативних етапах;
- дорослі культури з надмірною активністю нарощують зелену масу;
- істотно сповільнюється кожен з періодів вегетації, через що спостерігається зрушення плодоношення на більш пізній час;
- листя має великі розміри і темне забарвлення.
Особливості внесення сечовини
Якщо для добрива городньої або садової ділянки використовується сечовина, застосування її восени буде не найкращим рішенням. Оскільки добриво легко розчиняється у воді, за час зимового періоду вона буде просто вимита з грунту.
До весни істотна частина азоту потрапляє в глибокі шари грунту, стаючи недоступною для вирощуваних культур. Також не рекомендується проводити осінню підкормку карбамідом ділянок, на яких ростуть озимі та багаторічні рослини. Отримуючи у великій кількості азот, культури будуть прогресувати в зростанні, що знизить їх стійкість до майбутніх холодів. Рекомендується удобрювати грунт карбамідом восени, якщо в її складі переважає пісок.
Найчастіше застосовується добриво сечовина на присадибних ділянках навесні перед посадкою вирощуваних культур. Підживлення може вноситися прямо в борозенки або лунки, підготовлені для висадки або посіву рослин. Однак при цьому слід враховувати, що гранули карбаміду і насіння або коренева система повинні бути розділені, тому внесену в лунки сечовину необхідно злегка присипати землею. Після першого поливу або дощу грунт насититься азотом, отримання якого посприяє швидкому розвитку і росту рослин.
Також необхідно враховувати, що посівной або посадковий матеріал може постраждати від впливу газоподібного аміаку, який утворюється в результаті проходження хімічної реакції при попаданні карбаміду в ґрунт. Щоб запобігти такій реакцію поряд з сечовиною рекомендується вносити калійні добрива.
Дія сечовини найбільш ефективно, якщо вона вноситься у вологий грунт. Вона може використовуватися для підгодівлі різних типів грунту. Її також використовують для підживлення ґрунту в теплицях. Варто враховувати, що є ряд речовин, при взаємодії з якими сечовина частково втрачає свою ефективність. Не рекомендується одночасно застосовувати для підгодівлі городнього або садової ділянки вапно, крейда, доломітове борошно і суперфосфат. Також варто враховувати, що норма внесення карбаміду повинні бути знижені до третьої частини від рекомендованої норми, якщо перед цим для підживлення ґрунту застосовувалися органічні добрива.
Особливості проведення позакореневого підживлення
Власникам присадибних ділянок варто знати, як застосовувати сечовину при проведенні позакореневого підживлення. Такий спосіб використовується, якщо у рослин спостерігаються ознаки азотного голодування або ж почали обсипатися з'явилися зав'язі.
При його використанні проводиться обприскування наземної частини рослин спеціально підготовленим робочим розчином. Для його отримання в воді, об'ємом 1 л, розчиняють від 5 г до 10 г гранул сечовини. Такої кількості розчину достатньо, щоб обробити наземну частину культур, які ростуть на площі до 20 м².
Краще обробляти рослини отриманим розчином вранці або ввечері. Якщо обприскати культури в денний час, під впливом сонячних променів розпорошена рідина швидко випарується, через що листя і стебла не встигнуть її ввібрати.
Якщо позакореневе підживлення проводиться під час активного періоду вегетації, робочий розчин для обприскування готується в залежності від виду оброблюваних культур.
- Розчин для обприскування овочеві рослини, готується за такою формулою: в 1 л води розчиняють 6 г карбаміду.
- Плодово-ягідні дерева та кущі обробляють рідиною, що складається з 1 л води і 2 г сечовини.
- Щоб заповнити дефіцит азоту у кімнатних рослин, потрібно приготувати розчин, що включає в себе 1 л води і 5-8 г карбаміду.
Одного літра приготованого розчину достатньо для обприскування 33 м² садової або городньої площі. Якщо у вирощуваних культур листові пластини мають блідий відтінок, варто підвищити ефективність обробки. Для цього крім карбаміду в 1 л рідини розчинити сульфат магнію об'ємом 3 м
Позакореневе підживлення проводиться і для захисту рослин від шкідників і грибкових захворювань. Обробку виконують, якщо спостерігається активізація довгоносиків, медяніков, попелиці та інших комах. В такому випадку обприскування проводять розчином, приготованим з 10 л води і 600 г сечовини. Він також використовується, якщо на рослинах проявляються сліди ураження різними грибковими інфекціями.
Як діє добриво
Перед тим як проводити обробку саду сечовиною, або ж городньої ділянки, варто дізнатися, як діє така піджива. Як тільки добриво потрапляє в грунт, на неї починають впливати бактерії і ферменти. Це призводить до триденної хімічної реакції, в ході якої спостерігається утворення вуглекислого амонію з внесеного карбаміду, легко засвоюється вирощуваними культурами.
Необхідно пам'ятати, що при удобренні лужного або нейтрального грунту карбамідом значна частина його властивостей може бути втрачена. У грунт такого типу добрива рекомендується вносити на глибину від 7 см до 8 см.
Норми внесення
Сечовина, ціна якої в нинішній час доступна для всіх власників присадибних ділянок, повинна використовуватися відповідно до рекомендацій виробника. Варто пам'ятати, що при розробці і виробництві добрив компанії-виробники проводять їх випробування і дослідження впливу на рослини.
Спираючись на результати проведених випробувань, вони рекомендують норми застосування карбаміду, які дозволять наситити грунт азотом, не піддаючи вирощувані культури ризику.
Огірок, горох: 7-9 г
Помідор, часник, перець, буряк, капуста, цибуля, картопля: 20-23 г
Квіти: 6-10 г
Патисон, баклажан, кабачок: 10-12 г
Полуниця: 14-20 г
Ягідний чагарник: 65-70 г
Кісточкове дерево при плодоношенні: 130-40 г
Яблуня, груша при плодоношенні: 210-250 г
Якщо сечовина застосовується для підгодівлі зернових, вносити її рекомендується з обережністю. Позитивного результату при використанні добрива вдасться домогтися, якщо воно вноситься в багатий сіркою грунт. В іншому випадку карбамід рекомендується комбінувати з добривами, які послужать джерелом сірки.
Якщо ви хочете отримати щедрі врожаї з вирощуваних культур, вам буде потрібно сечовина, купити яку за вигідною вартості пропонує наш інтернет-агромаркет «Пан Фермер».