Багато рослин, що вирощуються в середній смузі, через кліматичні умови не отримують достатньо часу для віддачі повноцінного врожаю. Виходом стає вирощування розсади.

Завдяки цьому при настанні відповідних для активного зростання і розвитку умов рослини вже досягають певного вегетативного періоду, що дозволяє отримати раннє плодоношення. Саме тому для отримання високої врожайності важливо знати, як вирощувати розсаду, щоб в майбутньому рослини були міцними і здоровими.

 

Які культури вирощуються розсадою

Є перелік культурних рослин, для отримання високої врожайності яких потрібно спочатку виростити їх розсаду. Таким культурам мало тривалості теплого сезону середніх широт для зростання, цвітіння і плодоношення. У список таких культур входять такі рослини:

Вирощування через розсаду застосовують і в разі необхідності виростити з насіння полуницю, чи не розмножується вусиками, і картопля. Такий спосіб застосовують, якщо потрібно домогтися цвітіння і плодоношення дворічних рослин за один теплий сезон.

Найчастіше таким способом вирощують ряд сортів цибулі, пастернак і селеру. Не обійтися без розсадного методу при бажанні отримати ранній урожай огірків, томатів та інших культур. Також вирощування розсади в домашніх умовах використовують при вирощуванні різних сортів капусти.

Терміни посіву насіння

Незалежно від того, яким способом будуть вирощуватися культури, необхідно простежити, щоб посівний матеріал був високої якості. Купувати насіння томатів або інших рослин рекомендується у перевірених продавців або ж в інтернет-магазинах, що заслужили гарну репутацію.

Також важливо своєчасно провести роботи.

Терміни посіву визначаються в залежності від декількох факторів:

 • вегетаційного періоду рослин;
 • місця подальшої висадки культур (в теплиці або відкритому грунті);
 • сорти вирощуваних рослин;
 • які створені умови вирощування розсади;
 • в які терміни потрібно отримати урожай.

Важливо враховувати, що для нормального розвитку рассадного матеріалу потрібно достатньо місця. Якщо сходів багато і вони ростуть в обмежених умовах, їм доведеться тягнутися до світла, тому у них будуть тонкі і слабкі стебла, що ускладнить процес пересаджування.

У таких випадках краще висадити менше рослин, але отримати сильні молоді культури, які легко приживуться в теплиці або відкритому грунті, і порадують раннім плодоношенням.

Проводячи вирощування розсади в домашніх умовах, важливо враховувати період, необхідний для появи сходів і для періоду початкового розвитку. З цим легко впоратися, керуючись даними, наведеними в таблиці.

 

Культура

Дата висадки

Приблизний період сходів (дні)

Вік розсади (дні)

Терміни висадки розсади

Капуста рання білокачанна

1-5 березня

3-4

45-55

1 травня

Капуста білокачанна середня

10-15 квітня

3-4

35-45

1 червня

Капуста білокачанна пізня, брокколі, брюссельська, кольрабі, пекінська

20-25 квітня

3-4

35-50

15 травня

Цвітна капуста

1-10 березня

3-4

45-55

1 травня

Томати

1-10 березня теплиці

1-10 квітня

 

5-8

 

60-70 відкритий грунт

50-60 теплиця

15 травня в теплицях

5 червня відкритий грунт

Огірки

10-15 квітня

5-10 травня

2-4

30-35 теплиця

20-25 відкритий грунт

20 мая в теплицях

5 червня відкритий грунт

Перець

10-20 березня

7-10

50-60

20 травня

Кабачки

5-10 травня

2-4

20-25

5 червня

Баклажани

1-20 березня

7-10

50-70

20 травня

Кавун, диня

8-1 квітня

3-7

25-35

20 травня

Салат качанний

5-7 березня теплиці

5-7 квітня для відкритого грунту

3-5

25-35

15 квітня в теплицях

15 травня відкритий грунт

Селера коренева

23 лютого - 5 березня

7-10

60-70

15 травня

 

Як правильно підготувати грунт

У всіх рослин є певні особливості і улюблені види грунту. Однак є універсальний склад, в якому відмінно росте рассадний матеріал різних культур. Його основою має бути родючий грунт, в який поміщаються насіння: вирощування розсади в такому випадку дасть прекрасні результати.

Необхідно простежити, щоб грунт був багат мінеральними і органічними речовинами, які легко засвоюються рослинами. Однак при цьому потрібно очистити використовуваний грунт від коренів, частинок металу та інших зайвих предметів. Також рекомендується обробити використовуваний грунт спеціальними препаратами для видалення з нього шкідників і грибкових інфекцій.

Рекомендується застосовувати пухкий грунт, що забезпечить легкий доступ повітря до кореневої системи. Щоб створити розсадним матеріалу оптимальні умови для розвитку, необхідно підтримувати кислотно-лужний баланс в межах від 6,5 до 7,0.

Вибір тари для вирощування розсади

Ще кілька років тому для вирощування рассадного матеріалу застосовувалися тільки ящики і горщики. Сьогодні в АГРОМАГАЗИН пропонується величезний вибір спеціалізованих ємностей, але при цьому можна скористатися і багатим досвідом аграріїв.
ящики
Завдяки своїй формі, ящики дуже зручно розміщувати на підвіконнях, тому їх продовжують часто використовувати, висіваючи сіна томатів або інших культур для отримання розсади. Однак в ящиках коренева система рослин переплітається і може пошкоджуватися при перенесенні їх у відкритий грунт, що уповільнює період їх розвитку.

Торф'яні горщики

Вирішивши купити насіння, варто відразу подбати про тару для їх посіву. Багато дачники і власники присадибних ділянок вибирають торф'яні горщики. Їх застосування виключає необхідність проводити пересадку рассадного матеріалу, завдяки чому прискорюється розвиток рослин. Через стінки торф'яних горщиків легко проникає повітря, тому коренева система зможе отримувати достатньо кисню, необхідного для її розвитку. Однак при використанні такої тари потрібно добре стежити за рівнем вологості грунту.

Торф'яні таблетки

Торф'яні таблетки часто застосовуються при вирощуванні розсади, оскільки дозволяють отримувати паростки з добре сформованою кореневою системою. Оскільки торф багатий поживними речовинами, з нього молоді паростки будуть отримувати необхідні для їх активного росту речовини. Однак в торф'яних горщиках рослини розвиваються набагато швидше, ніж в таблетках

Касети

Касети, як і ящики, можна зручно розташувати на підвіконні або інших горизонтальних поверхнях. При цьому насіння перцю та інших культур отримують окрему клітинку, що виключає сплетіння коренів паростків і їх пошкодження при пересаджуванні. Недоліком касет є маленькі розміри їх осередків, що уповільнює розвиток рослин.
Дуже часто вирощування розсади в домашніх умови проводять, використовуючи для цього яєчну шкаралупу. В такому випадку молоді рослини будуть отримувати в достатній кількості кальцій.

Добрива для підживлення розсади

Іноді ще виростаючи в ємностях, рослини вже недоотримують необхідні їм поживні речовини. У такому випадку потрібно проводити підживлення.

Визначити, яке саме добриво необхідно використовувати, досить знати ряд ознак, що вказують на дефіцит конкретних елементів.

 • жовте листя рослин з фрагментами відмирання вказують на необхідність застосувати фосфорні добрива, оскільки саме цього елемента не вистачає паросткам;
 • швидке пожовтіння листя вказує на дефіцит заліза;
 • якщо у рослин формуються маленькі листя, саме час застосувати азотні або калійні добрива;
 • при дефіциті магнію на посвітлілими листі проявляються прожилки.

Відмінним рішенням для підгодівлі рассадного матеріалу буде купити добрива комплексні. У них міститься повний комплекс речовин, в яких потребують паростки в період активного росту і розвитку.

Процес загартовування рослин

Щоб адаптувати рассадний матеріал до умов зростання в теплицях або на відкритому грунті, потрібно провести їх загартовування. Спочатку необхідно поступово знижувати температуру в приміщенні, в якому розташовані ємності з молодими культурами. Коли на вулиці підвищиться температура, потрібно на кілька годин виносити ємності з рослинами на свіже повітря. Також поступово рослини повинні звикати до прямих сонячних променів.

Висадка у відкритий грунт або теплицю

Вирощування розсади рослин є цілим комплексом завдань, в число яких входить і висадка отриманих паростків в грунт на відкрито повітрі або в теплиці. Якщо правильно провести пересадку, культури швидко приживуться і порадують активним розвитком і щедрим урожаєм. При цьому важливо враховувати, що температура на вулиці повинна бути відповідною. Також важливо, щоб грядки для висадки були приготовлені ще з осені.

 

Буде потрібно виконати ряд наступних дій.

 1. Підгодувати грунт на грядках або в теплиці, де будуть висаджені культури. Для цього досить розкидати по грунту гній або перегній і перекопати землю. Можна восени висіяти сидерати.
 2. Необхідно зволожити грунт в ємностях. Це дозволить легко витягти окремі паростки, не пошкоджуючи їх кореневу систему. Набагато простіше висаджувати рассадний матеріал, вирощений в торф'яних горщиках або таблетках. Досить помістити їх в виїмки і зміцнити землею.
 3. Якщо рослини вже досить великі, їх слід садити глибше. Для невеликої розсади досить підготувати неглибокі виїмки.

4. Після висадки лунки з рослинами засипають. Землю в них потрібно злегка ущільнити і зволожити. Місце поливу необхідно присипати сухою землею. Це не дозволить грунту укріпляти при висиханні.

Вирощування розсади томатів та інших культур дає можливість отримати щедрі врожаї культур, які не пристосовані до зростанню в середніх широтах.

Також це дозволяє мати набагато раніше звичайних термінів свіжі плоди культур.