Виростаючи на грунті, що містить повний комплекс поживних речовин, рослини порадують активним ростом, і високою врожайністю. Дефіцит в грунті макро і мікроелементів, необхідних культурних рослин, стає причиною уповільнення їх розвитку, низького плодоношення.

У числі елементів, які повинні в достатній кількості отримувати рослини, знаходиться калій. Його недолік в грунті можна визначити по ряду ознак. У такому випадку потрібно внести в грунт калійні добрива, щоб заповнити дефіцит елемента.

Що таке калійні добрива

Калійні добриива є речовинами, які при попаданні в грунт насичують її калієм, роблячи його доступним для вбирання вирощуваними культурами. Отримання в достатній кількості даного елемента сприяє більш активному розвитку стебел і листя культур, а також позитивно позначається на якості отриманого врожаю.

Калій, що міститься в спеціальних добривах, отримують з руди, видобутої в природних родовищах. Мінерал очищається від домішок за допомогою промислового обладнання, після чого проводиться виробництво калійних добрив. Потрапляючи в грунт, добрива насичують її необхідним елементом.

У нинішній час добрива з вмістом калію широко використовуються в сільському господарстві. Їх застосування дозволяє забезпечити вирощувані культури достатньою кількістю мінералу, завдяки чому вони більш активно розвиваються, стають стійкими до різних недуг і порадують високою врожайністю. Корисно калійне добриво для квітів та декоративних газонних рослин.

Також є перелік культур, які найбільше потребують отримання мінералу:

  • картопля;
  • виноград;
  • буряк;
  • томати;
  • огірки.

Вирішивши калійні добрива купити, важливо пам'ятати, що калій ефективно вбирається з грунту рослинами при наявності фосфору й азоту. Цим обумовлений високий попит, яким в даний час користуються азотно-фосфорно-калійне добриво. Однак перед застосуванням добрив з вмістом мінералів, важливо визначити, яких саме елементів не вистачає в грунті. Варто пам'ятати, що їх надлишок в грунті може нашкодити рослинам.

Перелік властивостей

Вносячи фосфорно-калійні добрива або інші засоби, що містять калій, вдасться заповнити дефіцит мікроелемента в грунті, що дозволить рослинам отримувати його в необхідній кількості.

Підживлення такого типу мають ряд важливих властивостей:

  • сприяють прискоренню процесу фотосинтезу;
  • роблять культури більш стійкими до заморозків або інших несприятливих умов зростання;
  • сприяють підвищенню рівня крохмалю і цукру в плодах, підвищуючи їх смакові властивості;
  • підсилюють стійкість культур до різних захворювань.

Також в число важливих властивостей, якими відрізняються азотно-калійні добрива або інші підкормки з вмістом калію, є їх легка засвоюваність рослинами. Однак вони не підлягають тривалому зберіганню, що варто враховувати при їх застосуванні.

Ознаки дефіциту калію у рослин

Якщо вирощувані культури не отримують достатню кількість мінералу, це можна визначити по ряду ознак.

  1. Починається зміна забарвлення листя. Вони жовтіють і навіть набувають бурий відтінок. Далі края листків починають відмирати, висихаючи, що призводить до загибелі всієї листової пластини.
  2. Листя культур покривається жовтими плямами і на ній можуть з'являтися зморшкуваті складки. Може спостерігатися прогин листових жилок. Такі процеси призводять до зниження зростання і розвитку культур. Також сповільнюється простий і складний синтез вуглеводів, через що припиняє вироблятися білок.
  3. Листові пластини стають дуже тонкими, через що припиняється ріст стебла, що призводить до загибелі рослин.

Найбільше калію необхідно культурам при початку формування квіток. Саме тому найчастіше ознаки дефіциту мінералу спостерігаються при досягненні середини вегетаційного періоду. Часто ознаки нестачі елемента плутають з розвитком у культур різного роду захворювань або з ураженням їх комахами. Через це несвоєчасно вносяться калійні добрива: рослин в такому випадку важко врятувати від загибелі.

Види калійних добрив

Пропоновані на вітчизняному ринку добрива, що містять калій, можна розділити на різні типи, що залежить від кількості в них мінералу:

  • концентрати відрізняються високим вмістом карбонату калію, калимагнезиї і хлоркалія;
  • сирі, в яких відсутня хлор;
  • комбінованого типу, що містять крім калію фосфорні і азотні солі.

Щоб правильно визначити, які саме добрива застосовувати в конкретному випадку, варто ознайомитися з властивостями найбільш популярних з них.

Сірчанокислий

Таким підживленням властива швидка розчинність в воді. Внесення калійних добрив такого типу проводиться в будь-який період. Навесні рекомендується застосовувати їх в невеликій кількості, а основне внесення необхідно проводити восени. Крім 50% міститься в добриві калію, в ньому є також сірка, магній і кальцій.

Найчастіше застосовується для підживлення ґрунту, на якій вирощуються овочі. Не рекомендується вносити одночасно із засобами, що містять вапно.

Калієва селітра

В  речовині міститься близько 38% калію і до 13% азоту, завдяки чому його можна застосовувати як універсальний стимулятор росту. Удобрюють селітрою грунт у весняний і літній час, що дозволяє кореневих систем культур вбирати мінерал в достатній кількості.

При використанні добрива даного типу важливо враховувати, що азот погано проникає в кислий грунт, а грунтом з високим лужним показником не поглинається калій.

Калийно-магниєві

Такі добрива містять калій і магній. Воно часто застосовується при вирощуванні помідорів, картоплі і безлічі інших овочів. При підготовці водного розчину з калимагнезиї в ємності утворюється осад. Добриво відрізняється малою гігроскопічністю легкістю в розсіюванні.

Калійна сіль

У речовині в високій кількості міститься хлористий калій (40%). Також воно багате каїнітом і розмеленим сильвінітом. Застосовується в основному для підживлення ґрунту, на якому вирощуються плодово-ягідні культури, цукрові буряки та інші коренеплоди. Для підвищення ефективності калійної солі її рекомендується застосовувати з підгодівлею інших видів, змішуючи їх перед внесенням.

Хлористий калій

В такому добриві міститься 60% калію, тому воно вважається основним калійвмісним туком, відповідним для внесення в ґрунт різних типів. Оскільки добриво містить хлор, їго варто застосовувати восени.

Завдяки цьому елемент випаровується за зимовий період, що дозволяє уникнути підвищення кислотності грунту. Удобрюють такою речовиною ґрунт, на якій вирощуються плодові дерева, ягідні чагарники і овочеві культури.

Правильне внесення добрив

Для удобрення городу або саду застосовувати можна калійні добрива різних видів. При цьому важливо враховувати період їх застосування.

  1. Хлористі. Підживлення, що містять хлор, відрізняються швидкої растворяемость в воді. Вносяться такі калійні добрива восени, завдяки чому забезпечується достатньо часу для випаровування хлору.
  2. Сірчанокислі. Таким добривам також властива швидка розчинність в воді. Внесення калійних добрив такого типу проводиться в переважній більшості в осінній період. Навесні рекомендується застосовувати їх в невеликій кількості, а основне внесення необхідно проводити восени.

Калійні добрива, назви яких перераховані вище, вносяться в грунт в різні пори року. Їх часто застосовують безпосередньо при посіві або посадці рослин у весняний період. Також якщо потрібно внести підживлення з вмістом хлору або фосфорно-калійне добриво, осінь буде найкращим періодом.

Застосовуються речовини і взимку при вирощуванні культур в теплицях. Можна виділити ряд способів застосування добрив з вмістом калію.

  1. Основна підкормка. Речовини вносять в грунт перед перекопування або оранкою грунту в осінній період. Це сприяє проникненню калію та інших мінералів глибоко в грунт, що спрощує їх поглинання з грунту кореневими системами рослин.
  2. Передпосівне внесення. Невелика кількість добрив вноситься безпосередньо в лунки, підготовлені для висадки рослин. В такому випадку речовини будуть розчинятися при попаданні води, створюючи оптимальне живильне середовище для культур.
  3. Додаткова підкормка. Вона проводиться при появі ознак дефіциту мінералу у рослин. Також речовини, що містять калій, можуть вноситися в ґрунт перед цвітінням і плодоношенням культур.

Особливості застосування

При використанні калійвмісних добрив, важливо дотримувати правильну їх дозування. Оптимальним варіантом буде почергове внесення добрив рідкого і сухого типу. При дефіциті мінералу в грунті рекомендується застосовувати калийсодержащие речовини малими дозами, завдяки чому рослини зможуть поступово отримувати необхідний їм мінерал.

Це позитивно позначиться на їх зростанні і розвитку.

Добриво (назва)

Рекомендоване дозування

Сульфат калію

До 20 г на м²

Калиймагнезія

До 30 г на м²

Калійна сіль

До 40 г на м²

Хлористий калій

До 40 г на м² восени або до 5 г на м² в навесні або влітку

Калійна селітра

До 20 г на м²

Сірчанокислий калій

До 15 г на м²

Калійні добрива - це ефективні для підживлення рослин речовини, які дозволять зміцнити імунітет культур, підвищити їх урожайність. Широкий вибір таких речовин пропонує наш Агромаркет «Пан Фермер».